Placená verzeKromě bezplatné verze, kterou používá většina lidí, si lze koupit i placenou verzi vlakových jízdních řádů IDOS. Tyto placené verze jsou určeny pro operační systémy Windows a Windows Mobile a mají roční platnost. V případě Windows Mobile se jedná o aplikaci s názvem Smartřády. Aplikaci Smartřády si můžeme stáhnout na stránkách společnosti Circlegate na adrese http://www.circlegate.com/cs/smartrady. Smartřády umožňují vyhledávání dopravních spojení nejen v České republice, ale i na Slovensku a můžeme vyhledávat i offline, aniž bychom museli být připojení k internetu. Aplikace obsahuje i některé další doplňkové funkce, jako např. SMS jízdenky. Podobně jako u mobilní aplikace CG Transit, tak i zde platí, že samotná aplikace je ke stažení zdarma, je ale třeba si koupit datové soubory s jízdními řády. Jízdní řády na rok pro Českou republiku stojí 350 Kč, pro Slovensko je pak roční poplatek 15 euro. Platnost jízdních řádů je vždy od prosince do prosince následujícího roku.

Medard počasí a znečištění vzduchu. Medard online nabízí předpověď počasí a znečištění ovzduší.IDOS vlaky – jak vyhledat požadované spojení?

Nejčastěji se IDOS používá přes internetové stránky. Vyhledání vlakových spojení je velmi snadné a rychlé, ale i tak si ho teď podrobněji popíšeme a řekneme si, jaké informace o vlacích IDOS poskytuje. Nejdříve si otevřeme internetový prohlížeč a zadáme v něm adresu www.idos.cz. Zkontrolujeme, že jsme na záložce Spojení a u první položky – Jízdní řád – klikneme vpravo na odkaz Vybrat jízdní řád. Pokud se chystáme cestovat pouze vlaky, vybereme položku Vlaky pod nadpisem Železniční doprava. Následuje výběr míst odkud a kam se chystáme cestovat. Zapíšeme do příslušných políček název stanice ze které budeme vyjíždět a název cílové stanice – výběr zastávek nám usnadní inteligentní našeptávač, který nám v průběhu psaní bude navrhovat možné zastávky. Hned vedle políček pro zapsání výchozí a cílové stanice je odkaz pro prohození stanic, který můžeme využít např. při vyhledávání zpátečního spojení. Dále si můžeme zaškrtnout, jestli chceme najít pouze přímá spojení, nebo si nastavit průjezdní místa. Lze si i zvolit výběr pouze vlaků bez povinné rezervace místa. Dalšími nezbytnými údaji, které musíme vyplnit, je zadání přesného data a času odjezdu či příjezdu. Vyplníme tedy požadovaný den (můžeme si ho snadno vybrat pomocí kalendáře, jehož ikonku máme hned vedle) a čas a klikneme buď na odjezd nebo příjezd. Pak už si jen zkontrolujeme, jestli jsme všechna data zadali správně a klikneme na tlačítko Hledat. Vzápětí se nám objeví stránka s výpisem požadovaného spojení, případně několika dalších spojů. U každého vypsaného vlakového spojení IDOS se nám zobrazí celá řada informací. Ve výpisu jsou vždy výchozí a cílová stanice + případné další stanice, ve kterých budeme přestupovat, přesné časy všech příjezdů a odjezdů, poznámky, názvy jednotlivých vlaků včetně bližších informací o nich, dále pak celková doba jízdy, vzdálenost v kilometrech, ceny, informace o případných výlukách na trase atd. Jednotlivé vlaky si můžeme rozkliknout a podívat se na přehled všech jejich zastávek, spojení si můžeme vytisknout nebo odeslat e-mailem, přidat do svých spojení, zobrazit na mapě atd.

Portál počasí idnes je velice populární a oblíbený. Letiště Praha je oficiální název pro veřejné mezinárodní letiště Praha/Ruzyně.

IDOS vlaky a jejich řazení

Velmi důležitou informací, týkající se vlaků, na kterou se mnoho lidí nedívá (někdy to ani není potřeba) je řazení vlaků. Řazení není tolik podstatné, pokud jedeme jen krátký úsek, třeba jen 15 nebo 20 minut, ale zajímat nás bude např. u povinně místenkových vlaků, kde můžeme sedět pouze na vyhrazeném místě nebo u jakéhokoliv vlaku, do kterého jsme si předem zakoupili jízdenku i s místenkou. V takovém případě je lepší podívat se předem, kolikátý v pořadí by měl být náš vůz, do kterého máme lístek koupený, než abychom pak utíkali třeba přes celé nástupiště, kdy náš vůz bude třeba až na druhém konci. Někdy se sice stává, že řazení je nakonec úplně jiné, než původně mělo být, nicméně obvykle jsou informace správné a tak se určitě vyplatí se na ně před odjezdem podívat.

Počasí radar vám pomůže sledovat aktuální vývoj počasí.

IDOS vlaky a informační tabule na nádražích

Další velmi zajímavou součástí stránek IDOS jsou informační tabule, které jsou jinak umístěny na vlakových nádražích. Díky IDOSu si je tak můžeme prohlédnout přímo z domova a vybrat si můžeme libovolné nádraží v České republice. Sledovat tak můžeme např. aktuální zpoždění vlaků, případně další informace (nástupiště, kolej atd.).

Tyto stránky nejsou oficiální webovou prezentací společnosti MAFRA a mají pouze informativní charakter.


Reklama:


Ubytování Beskydy

Horský hotel soláň v Beskydech nabízí špičkové ubytování a kuchyni.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!