Zobrazení aktuální polohy vlakuVelmi užitečnou a důležitou funkcí, která je součástí jízdních řádů IDOS je zobrazení aktuální polohy vlaku. Zatímco ještě nedávno se tato informace ukazovala pouze u některých vybraných vlaků, od září 2013 už je poloha vlaku dostupná pro všechny vlaky, které jezdí na našem území. S tím souvisí i to, že ve výsledcích vyhledávání se automaticky zobrazují informace o případném zpoždění. Další novinkou v aplikaci IDOS vlaky je zobrazení nástupiště a koleje, ze které bude vlak odjíždět, přímo ve výsledcích vyhledávání. Tato informace se zobrazuje ve sloupci Poznámky.

IDOS.cz poskytuje i veřejně dostupné API. V autobazaru AAA Auto naleznete největší počet ojetých vozů ihned skladem.

Aplikace Map IDOS

Jednou z novinek v jízdních řádech IDOS je aplikace pod názvem Map IDOS, která zobrazuje jednotlivá vlaková spojení, vlaky a tratě přímo na velké a přehledné mapě České republiky. V případě, že během cesty přestupujeme, zobrazí se nám každý z vlaků, kterými budeme cestovat, jinou barvou. Na mapce jsou také vyznačeny všechny stanice, ve kterých náš vlak bude zastavovat a každou z těchto vlakových stanic si můžeme rozkliknout a podívat se u ní na časy odjezdů všech vlaků. Pokud jde o samotnou mapu, máme možnost si vybrat mezi základním zobrazením, méně výraznou a nebo satelitní mapou. Každou mapu si samozřejmě můžeme podle potřeby přibližovat nebo oddalovat.

Chorvatsko je evropský stát, který se geograficky nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Porovnejte a nakupujte last minute zájezdy do celého světa bez navýšení ceny.IDOS vlaky v dalších jazycích

Internetovou aplikaci s jízdními řády IDOS vlaky mohou používat nejen Češi, ale i ti, co česky neumí. IDOS je k dispozici kromě českého jazyka také v angličtině a němčině. Pokud si chceme IDOS vlaky přepnout do jiné jazykové verze, můžeme to udělat snadno jedním kliknutím na příslušnou ikonku, kterou najdeme v pravém dolním rohu vyhledávacího formuláře.

ČHMÚ radarová data pro celou ČR. Jízdní řády vlaky pro všechny cestovatele.

IDOS vlaky a podrobná nápověda

Pokud si ve vlakových jízdních řádech IDOS nevíme s čímkoliv rady, můžeme využít podrobné a detailní nápovědy, která nám zodpoví většinu dotazů. Odkaz na nápovědu najdeme na pravé straně webu hned vedle odkazů O IDOSu a Co je nového. Nápověda je rozdělená do deseti hlavních kategorií, z nichž některé se dělí do dalších podkategorií. Součástí nápovědy jsou i odpovědi na nejčastěji kladené dotazy.

Aladin předpověď počasí je počítána geografickým rozlišením 4 km.

IDOS vlaky ve formátu PDF

Vlakové jízdní řády IDOS si také můžeme stáhnout ve formátu PDF. Kromě vlakových jízdních řádů si v tomto formátu lze stáhnout i jízdní řády autobusové, dále městské hromadné dopravy, vybraných integrovaných dopravních systémů a některých lanových drah na našem území. Vedle formátu PDF je spousta jízdních řádů ke stažení i ve formátu XLS.

Jízdní řády autobusů a vlaků pro celou ČR. IDOS jízdní řády vlaky a autobusy jsou dostupné na internetu zcela zadarmo.

Ocenění pro jízdní řády vlaků IDOS

Jízdní řády IDOS patří mezi nejznámější a nejvyužívanější internetové stránky u nás a tak není divu, že získaly i několik ocenění. Např. v roce 2012 IDOS obdržely v soutěži Evropské komise o nejlepší evropský vyhledávač dopravního spojení první cenu v kategorii Existující plánovače cest.

IDOS vlaky a jejich historie

Na závěr si ještě řekneme něco o historii jízdních řádů IDOS. Informační dopravní systém IDOS vznikl v roce 1997, kdy jeho první verzi spravovaly České dráhy spolu s CHAPS spol. s r.o. a to až do roku 2007. Od tohoto roku už IDOS spravuje pouze společnost CHAPS. V roce 2006 byly jízdní řády IDOS součástí známého internetového portálu Atlas, ale hned po roce přešly pod křídla portálu iDNES, kde zůstaly dodnes. Data, která jsou součástí IDOSu patří do celostátního informačního systému o jízdních řádech, který ze zákona povinně musí obsahovat veškeré jízdní řády silniční i vlakové osobní dopravy na území České republiky.

Tyto stránky nejsou oficiální webovou prezentací společnosti MAFRA a mají pouze informativní charakter.


Reklama:


Ubytování Beskydy

Horský hotel soláň v Beskydech nabízí špičkové ubytování a kuchyni.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!